• Piekļūstams saturs Saites teksts
  • Fonta izmērs
  • Kontrasts
  • Vairāk Saite
O nas

Greenstage je projekt, financiran s strani EU, ki promovira trajnost v vseh njenih dimenzijah v sektorju uprizoritvenih umetnosti.

 

Naš cilj je pomagati gledališčem in kulturnim institucijam po vsej Evropi pri integraciji trajnosti v vsak vidik njihovega delovanja s posebnim poudarkom na prehodu s tradicionalnega modela vzemi, izdelaj, zavrzi v krožno gospodarstvo.

Močno smo prepričani, da ta prehod zahteva aktivno sodelovanje z lokalnimi občinami kot cenjenimi partnerji v lokalnem kulturnem okvirju, kot tudi v njihovi vlogi partnerjev za financiranje in regulatorjev. Ta partnerstva so ključ za zagotavljanje uspeha trajnostnih praks.

Za poganjanje tega prehoda, Greenstage zagotavlja inovativna orodja in pristope za vodenje sektorja uprizoritvenih umetnosti:

Ta celosten in uporabnikom prijazen spletni instrument za samoocenjevanje omogoča, da lahko kulturne institucije ocenijo svoje trenutne prakse, prepoznajo priložnosti za izboljšave in naredijo prve korake proti bolj trajnostnim procesom. Zasnovano je tako, da podpira tako zaposlene kot vodstvo. Orodje SAPA pomaga razvijati veščine in spodbuja ciljne prilagoditve, da operacije uskladi z ekološkimi, družbenimi, ekonomskimi in kulturnimi cilji. Rezultat procesa SAPA je akcijski načrt po meri, ki institucijam pomaga pri postopnem izvajanju specifičnih ukrepov za preoblikovanje njihovih struktur in procesov ter doseganju njihovih ciljev.
Praktičen vir gledališčem zagotavlja strategije in ukrepe za preprečevanje nastajanja odpadkov v celotnem življenjskem ciklu produkcije. S konkretnimi primeri najboljše prakse zbirka orodij prikazuje preizkušene pristope krožnega gospodarstva in zagotavlja navodila za izvajanje po korakih. Z naslavljanjem ključnih področij – od določene zasnove in konstrukcije do predstav in postprodukcije – zbirka orodij gledališča opremlja z učinkovitimi rešitvami po meri, ki zmanjšujejo odpadke in podpirajo prehod v krožno gospodarstvo.
Laboratorij za stopnjo brez odpadkov poskuša ustvariti uporabno znanje s praktičnim eksperimentiranjem, s preskušanjem orodij in vpogledi, razvitimi v zbirki orodij za stopnjo brez odpadkov. Rezultat laboratorija bosta dve trajnostni izvedbi – ena v gledališču Oberhausen v Nemčiji in ena v narodnem gledališču Latvije – kot tudi trajnostni gledališki festival leta 2026 med festivalom Mladi levi v Ljubljani. Dodatno bosta mesto Mantova in Dunajsko ljudsko gledališče pripravila dva načrta materialnih in logističnih tokov, kjer bodo prikazane praktične rešitve za optimizacijo virov in zmanjšanje odpadkov.

    Poleg zagotavljanja orodij in virov Greenstage aktivno vključuje oblikovalce politik in deležnike na lokalni in transnacionalni ravni, da poskrbi za trajni učinek. Prek lokalnih in transnacionalnih političnih vozlišč prepoznamo pereče izzive, opredelimo učinkovite politike in razvijemo ciljno usmerjena priporočila.
    • Na lokalni ravni so ta priporočila konkretna in izvedljiva, saj zagotavljajo praktično implementacijo.
    • Na transnacionalni ravni so združena v deklaracijo Greenstage – kolektivno izjavo, ki so jo potrdili vsi partnerji in deležniki. Ta deklaracija bo predstavljena ključnim odločevalcem v Bruslju s poudarkom na zavezanosti sektorja uprizoritvenih umetnosti k trajnostni preobrazbi in politično usmerjenim spremembam.
    Z razvijanjem ključnih orodij, kot so orodje SAPA, zbirka orodij za stopnjo brez odpadkov in laboratorij za stopnjo brez odpadkov, ter zagotavljanjem njihovega obsežnega razširjanja Greenstage zagotavlja trden okvir za integracijo trajnosti v dejavnosti uprizoritvenih umetnosti. Te spremembe so usklajene z mednarodnimi sporazumi in spodbujajo kulturo okoljske odgovornosti znotraj panoge.
    Greenstage spremembe ne le zagovarja, ampak vodi z zgledom. Spodbujeni smo, da izvajamo in spodbujamo okoljske trajnostne prakse znotraj naše lastne organizacije in da delimo naše uspehe, da druge navdihnemo, naj se pridružijo gibanju v smeri bolj trajnostne prihodnosti.
    Projekt Greenstage se zavzema za okoljsko trajnost, poganjanje inovacij in spodbujanje sodelovanja, da bi panogo uprizoritvene umetnosti spremenili v zgled za trajnost.

    Trajnost
    je ključnega pomena

    #content2

    Greenstage naslavlja pereče izzive v uprizoritveni umetnosti, vključno z zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov in prehodom na okoljsko učinkovite in krožne prakse v okviru delovanja ekologije organizacije ter njenih gledaliških produkcijskih procesov, kot je scenografija.

    Greenstage se zavzema za celovit trajnostni pristop. Zato so vsi partnerji projekta zavezani k spoštovanju načel okoljske trajnosti ter vključevanju ekoloških, socialnih in ekonomskih dimenzij v načrtovanje in izvedbo projekta v skladu z mednarodnimi sporazumi, kot so:

    Ekipa projekta Greenstage je zavezana k integraciji trajnostnih praks v vse dejavnosti projekta za zagotavljanje celovitega pristopa do okoljske in družbene odgovornosti. S promocijo trajnostnega transporta, vključevanjem deležnikov, učinkovitim upravljanjem virov, pregledno komunikacijo ter stalnim učenjem in razvijanjem veščin si projekt Greenstage prizadeva zmanjšati svoj okoljski vpliv in prispevati k trajnostni prihodnosti za sektor uprizoritvenih umetnosti, ki si želi delovati znotraj ekosistema in zmogljivosti planeta. Partnerje projekta se spodbuja, da naredijo vse, kar je v njihovi moči, za uvedbo in promocijo okoljsko trajnostnih praks znotraj svoje organizacije.

    Pet držav z enim ciljem

    Partnerstvo Greenstage tvori šest partnerjev iz petih držav, sedem pridruženih občin in partnersko združenje za posebne namene. Vsi prispevajo k rezultatom projekta. Projekt je razdeljen v pet delovnih paketov, ki jih vodi vsak posamezni partner.

    Vodilni partner in koordinator projekta gledališče Oberhausen skupaj z mestom Oberhausen prevzema vodenje in celotno odgovornost. Projekt Greenstage je sprožil pridruženi partner NRW KULTURsekretariat (NRWKS).

    Vodilni znanstveni partner iz Nemčije je inštitut Wuppertal za podnebje, okolje in energijo, ki dela na razvoju orodja SAPA ali orodju za ocenjevanje uspešnosti trajnostnih umetnosti. Gre za priročno, dragoceno in nizkopražno orodje, ki bo osebje gledališča in vodstvo opremilo z orodjem za hitro in enostavno uvajanje trajnostnih sprememb v njihovo delovanje in proizvodne procese.

    Zbirko orodij za stopnjo brez odpadkov razvijajo partnerji iz Dunajskega ljudskega gledališča (Avstrija) in inštitut Wuppertal. Namen orodja je nasloviti kritično vrzel pri upravljanju odpadkov in virov v sektorju uprizoritvenih umetnosti z zagotavljanjem kompleta orodij, ki ponujajo izvedljive poti (cilje, strategije in ukrepe) za krožne življenjske cikle scenografije in kostumov.

    Bunker, nevladna organizacija iz Ljubljane, Slovenija, bo delala na razvoju laboratorija za stopnjo brez odpadkov. Cilj organizacije je ustvariti uporabno znanje s praktičnim eksperimentiranjem, s preskušanjem orodij in znanja, razvitih v zbirki orodij za stopnjo brez odpadkov. Rezultat laboratorija bosta dve trajnostni izvedbi, ena v gledališču Oberhausen (Nemčija) in ena v narodnem gledališču Latvije ter trajnostni gledališki festival leta 2026 med festivalom Mladi levi v Ljubljani. Bunker je s promocijo trajnostnih metod in metod krožne proizvodnje odgovoren tudi za ozaveščanje občinstva gledališča o praksah, ki upoštevajo vpliv na okolje in so gospodarne z viri.

    Občina Mantova (Italija) je odgovorna za oblikovanje politik, da bi ustvarili politični okvir na lokalni in transnacionalni ravni.

    Narodno gledališče Latvije v sodelovanju z gledališčem Gertrudes ielas teatris iz Rige, Latvija, skrbi za zagotavljanje komunikacije in širjenje projekta. Spletna stran Greenstage bo zagotavljala digitalno platformo za vse rezultate s preoblikovanjem razvitih orodij in zbranega znanja v digitalne instrumente, ki bodo na voljo vsem.

    Raznolikost, enakost
    in vključenost so trajnostne

    #content2

    Pri Greenstage verjamemo, da morajo biti kulturne in umetnostne institucije živahna ogledala družbe, ki odražajo njene raznolike resničnosti in izzive. Raznolikost je temelj sodobne družbe, ki med drugim vključuje razsežnosti, kot so rasa, etničnost, spol, starost, spolna usmerjenost in nevrodiverziteta. Sprejemanje teh razlik spodbuja vključenost, ustvarjalnost in inovacije v naših umetniških prizadevanjih. Kot skrbniki kulture smo zavezani k vključevanju raznolikosti v vse vidike našega dela in zagotavljanju, da naše dejavnosti odmevajo v različnih skupnostih in odražajo različne skupnosti, ki jim služimo. Greenstage je razvil smernice DEI, da bi poudarili našo zavezanost k spodbujanju enakosti spolov, vključevanju in raznolikosti znotraj projekta Greenstage.

    S tem ko cenimo in slavimo edinstvene vidike, ozadja in identitete našega osebja in občinstva, bogatimo umetniški proces in krepimo našo povezanost s širšo skupnostjo. Naša stalna predanost raznolikosti in vključenosti si prizadeva gojiti živahno, družbeno vplivno in kulturno pomembno krajino. Trajnostno okolje privlači večji nabor talentov, usklajen z etičnimi vrednotami, spodbuja sodelovanje pri inovativnih rešitvah ter promovira družbeno enakost in vključujoče kulture na delovnem mestu.

    Project partners

    Click on the images to read more about our partners
    Theatre Oberhausen
    Theatre Oberhausen
    Oberhausen, Germany (Lead partner/Coordinator)
    Bunker
    Bunker
    Ljubljana, Slovenia (Co-organiser)
    Municipality of Mantova
    Municipality of Mantova
    City of Mantova, Italy (Co-organiser)
    The National Theatre of Latvia
    The National Theatre of Latvia
    City of Riga, Latvia (Co-organiser)
    Wuppertal Institute for Climate, Environment and Energy
    Wuppertal Institute for Climate, Environment and Energy
    City of Wuppertal, Germany (Co-organiser)
    Volkstheater Vienna
    Volkstheater Vienna
    City of Vienna, Austria (Co-organiser)

    Associated partners

    NRW KULTURsekretariat
    NRW KULTURsekretariat
    City of Wuppertal, Germany
    Municipality of Wuppertal
    Municipality of Wuppertal
    Germany
    Municipality of Dortmund
    Municipality of Dortmund
    Germany
    Municipality of Gelsenkirchen
    Municipality of Gelsenkirchen
    Germany
    Municipality of Ljubljana
    Municipality of Ljubljana
    Slovenia
    Municipality of Riga
    Municipality of Riga
    Latvia
    Municipality of Vienna
    Municipality of Vienna
    Austria

    Collaboration partners

    Theatre Gertrudes ielas teatris
    Theatre Gertrudes ielas teatris
    City of Riga, Latvia
    Off scene Mantova
    Off scene Mantova
    Italy
    Theatre Dortmund
    Theatre Dortmund
    Germany
    Consol Theatre Gelsenkirchen
    Consol Theatre Gelsenkirchen
    Germany
    Off scene Wuppertal
    Off scene Wuppertal
    Germany