• Piekļūstams saturs Saites teksts
  • Fonta izmērs
  • Kontrasts
  • Vairāk Saite
Par mums

Par mums

Greenstage ir ES finansēts projekts, kas veicina ilgtspēju visās tā dimensijās izpildītājmākslas nozarē.

 

Mūsu mērķis ir palīdzēt teātriem un kultūras iestādēm visā Eiropā integrēt ilgtspēju katrā to darbības aspektā, īpašu uzmanību pievēršot pārejai no tradicionālā modeļa paņem-izmanto-izmet uz aprites ekonomiku.

Mēs esam cieši pārliecināti, ka šādai pārveidei ir nepieciešama aktīva sadarbība ar vietējām pašvaldībām kā vērtīgiem partneriem vietējā kultūras sistēmā un kā finansējuma partneriem un regulatoriem. Šīm partnerībām ir būtiska loma ilgtspējīgas prakses panākumu nodrošināšanā.

Izmantojot šo visaptverošo un ērti lietojamo tiešsaistes pašnovērtēšanas instrumentu, kultūras iestādes var izvērtēt savu pašreizējo praksi, apzināt uzlabošanas iespējas un veikt pirmos pasākumus, lai ieviestu ilgtspējīgākus procesus. SAPA rīks, kas izveidots, lai atbalstītu gan darbiniekus, gan vadību, palīdz attīstīt prasmes un veicina mērķtiecīgus pielāgojumus, lai nodrošinātu darbības atbilstību ekoloģiskiem, sociāliem, ekonomiskiem un kultūras mērķiem. SAPA procesa rezultāts ir pielāgots rīcības plāns, kas palīdz iestādēm pakāpeniski īstenot konkrētus pasākumus to struktūru un procesu pārveides un mērķu sasniegšanas nolūkā.
Šis praktiskais resurss teātriem nodrošina stratēģijas un pasākumus atkritumu rašanās novēršanai visā uzveduma dzīves ciklā. Ar konkrētiem paraugprakses piemēriem rīkkopa piedāvā pārbaudītas aprites ekonomikas pieejas un sniedz detalizētas norādes par to īstenošanu. Pievēršoties galvenajām jomām — no dekorāciju izstrādes un izbūves līdz izrādēm un uzfilmētā materiāla apstrādei —, rīkkopa teātriem nodrošina efektīvus un pielāgotus risinājumus, kas samazina atkritumu rašanos un atbalsta pāreju uz aprites ekonomiku.
Bezatkritumu laboratorijas mērķis ir sniegt noderīgas zināšanas praktisku eksperimentu veidā, izmēģinot bezatkritumu skatuves rīkkopas nodrošinātos rīkus un analītiskās apstrādes rezultātus. Laboratorijas darba rezultātā tiks iestudētas divas ilgtspējīgas izrādes — viena Vācijas Oberhausenas teātrī un viena Latvijas Nacionālajā teātrī —, kā arī sarīkots ilgtspējīgs teātra festivāls 2026. gadā Mladi Levi festivāla laikā Ļubļanā. Turklāt Mantujas pilsēta un Vīnes Tautas teātris izstrādās divus materiālu un loģistikas plūsmas plānus ar praktiskiem risinājumiem resursu optimizācijai un atkritumu samazināšanai.

    Papildus rīku un resursu nodrošināšanai Greenstage aktīvi iesaista politikas veidotājus un ieinteresētās personas vietējā un starptautiskā līmenī, lai nodrošinātu ilgstošu ietekmi. Izmantojot vietējos un starptautiskos politikas centrus, mēs apzinām steidzami risināmās problēmas, nosakām efektīvu politiku un izstrādājam mērķtiecīgus ieteikumus.
    • Vietējā līmenī šie ieteikumi ir konkrēti un noderīgi, nodrošinot praktisku īstenošanu.
    • Starptautiskā līmenī tie ir apvienoti Greenstage deklarācijā — kopīgā paziņojumā, ko atbalsta visi partneri un ieinteresētās personas. Ar šo deklarāciju tiks iepazīstināti galvenie lēmumu pieņēmēji Briselē, uzsverot izpildītājmākslas nozares apņemšanos īstenot ilgtspējīgu pārveidi un politikas virzītas pārmaiņas.
    Izstrādājot tādus svarīgus instrumentus kā SAPA rīks, bezatkritumu skatuves rīkkopa un bezatkritumu skatuves laboratorija un veicinot to plašu izplatīšanu, Greenstage nodrošina stabilu pamatu ilgtspējas principu integrēšanai izpildītājmākslas darbībās. Šie centieni atbilst starptautiskiem nolīgumiem un veicina vides atbildības kultūru šajā nozarē.
    Visbeidzot — Greenstage ir projekts, kas ne tikai atbalsta pārmaiņas, — tas arī rāda piemēru. Mēs tiekam aicināti īstenot un veicināt vides ziņā ilgtspējīgu praksi mūsu pašu organizācijās un dalīties savos panākumos, lai iedvesmotu citus pievienoties kustībai ceļā uz ilgtspējīgāku nākotni.
    Greenstage projekta mērķis ir atbalstīt vides ilgtspēju, sekmēt inovāciju un veicināt sadarbību, lai izpildītājmākslas nozare kļūtu par ilgtspējas paraugu.

    Galvenais
    ir ilgtspēja

    #content2

    Greenstage risina aktuālas problēmas izpildītājmākslas nozarē, ietverot siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu un pāreju uz resursefektīvas aprites ekonomikas praksi organizāciju ekoloģijas darbībās, kā arī teātra uzvedumu producēšanas procesus, piemēram, scenogrāfiju.

    Greenstage projekta mērķis ir īstenot visaptverošu ilgtspējas pieeju. Tāpēc visi projekta partneri ir apņēmušies atbalstīt vides ilgtspējas principus, projekta plānošanā un izpildē integrējot ekoloģisko, sociālo un ekonomisko dimensiju saskaņā ar starptautiskiem nolīgumiem, piemēram:

    Greenstage projekta grupa ir apņēmusies integrēt ilgtspējīgu praksi visās projekta darbībās, nodrošinot visaptverošu pieeju atbildībai vides un sociālajā jomā. Veicinot ilgtspējīgu transportu, ieinteresēto personu līdzdalību, resursu efektīvu pārvaldību, pārredzamu saziņu, pastāvīgu mācību procesu un prasmju attīstīšanu, Greenstage projekta mērķis ir līdz minimumam samazināt tā ietekmi uz vidi un veicināt ilgtspējīgu nākotni izpildītājmākslas nozarei, cenšoties darboties atbilstoši ekosistēmas un planētas iespējām. Projekta partneri tiek mudināti darīt visu iespējamo, lai savās organizācijās ieviestu un veicinātu vides ziņā ilgtspējīgu praksi.

    Piecas valstis viens mērķis

    Greenstage partnerībā ietilpst seši partneri no piecām valstīm, septiņas asociētās pašvaldības un īpašam mērķim izveidota partneru asociācija, un tie visi dod ieguldījumu projekta mērķu sasniegšanā. Projekts ir sadalīts piecās darbu paketēs, kuras vada katrs konkrētais partneris.

    Projekta vadošais partneris un koordinators ir Oberhausenas teātris, kas kopā ar Oberhausenas pilsētu ir uzņēmies vadību un vispārēju atbildību. Greenstage projektu uzsāka asociētais partneris NRW KULTURsekretariat (NRWKS).

    Vadošais zinātniskais partneris no Vācijas ir Vupertāles Klimata, vides un enerģētikas institūts, kas strādā pie SAPA jeb izpildītājmākslas nozares ilgtspējīgas novērtēšanas rīka izstrādes. Tas ir praktisks, vērtīgs un viegli pieejams rīks, kas sniegs iespēju teātra personālam un vadībai ātri un viegli ieviest ilgtspējīgas pārmaiņas to darbībā un producēšanas procesos.

    Bezatkritumu skatuves rīkkopu veido partneri no Vīnes Tautas teātra (Austrija) un Vupertāles institūta. Šīs rīkkopas mērķis ir novērst būtiskos trūkumus izpildītājmākslas nozares atkritumu un resursu pārvaldībā, nodrošinot rīkus, kas piedāvā efektīvas metodes (mērķus, stratēģijas un pasākumus) scenogrāfijas un kostīmu izgatavošanas aprites ciklam.

    Bunker, nevalstiska organizācija no Ļubļanas (Slovēnija), strādās pie bezatkritumu skatuves laboratorijas izstrādes. Tā tiks veidota ar mērķi sniegt noderīgas zināšanas praktisku eksperimentu veidā, izmēģinot bezatkritumu skatuves rīkkopas nodrošinātos rīkus un zināšanas. Laboratorijas darba rezultātā tiks iestudētas divas ilgtspējīgas izrādes — viena Oberhausenas teātrī (Vācija) un viena Latvijas Nacionālajā teātrī — un sarīkots ilgtspējīgs teātra festivāls 2026. gadā Mladi Levi festivāla laikā Ļubļanā. Organizācija Bunker ir atbildīga arī par teātra skatītāju izpratnes palielināšanu par klimatam draudzīgu un resursefektīvu praksi, veicinot ilgtspējīgas un aprites ekonomikas principiem atbilstošas producēšanas metodes.

    Mantujas pašvaldība (Itālija) ir atbildīga par politikas sistēmas izveidi vietējā un starptautiskā līmenī.

    Latvijas Nacionālais teātris sadarbībā ar Ģertrūdes ielas teātri Rīgā (Latvija) nodrošina projektam nepieciešamās saziņas un informācijas izplatīšanas darbības. Greenstage tīmekļa lapa nodrošinās digitālu platformu visiem rezultātiem, kur izstrādātie rīki un uzkrātās zināšanas tiks pārveidotas digitālos instrumentos, kas būs pieejami ikvienam.

    Daudzveidība, taisnīgums
    un iekļautība ir ilgtspējīga

    #content2

    Greenstage partneri uzskata, ka kultūras un mākslas iestādēm ir jābūt dzīviem sabiedrības spoguļiem, kas atspoguļo tās atšķirīgo realitāti un problēmas. Daudzveidība ir mūsdienu sabiedrības pamats, kas citu starpā ietver tādas dimensijas kā rase, etniskā piederība, dzimums, vecums, seksuālā orientācija un neirodaudzveidība. Šo atšķirību pieņemšana veicina iekļautību, radošumu un inovāciju mūsu mākslinieciskajās izpausmēs. Mēs kā kultūras nesēji esam apņēmušies iekļaut daudzveidību visos mūsu darba aspektos, nodrošinot to, ka mūsu darbības sasaucas ar daudzveidīgo sabiedrību, kurai kalpojam, un atspoguļo to. Greenstage partneri ir izstrādājuši DEI pamatnostādnes, lai uzsvērtu mūsu apņemšanos veicināt dzimumu līdztiesību, iekļaušanu un daudzveidību Greenstage projektā.

    Cienot un godinot mūsu darbinieku un skatītāju unikālo viedokli, pieredzi un identitāti, mēs bagātinām māksliniecisko procesu un stiprinām saikni ar plašāku sabiedrību. Esam apņēmušies pastāvīgi veicināt daudzveidību un iekļautību, lai veidotu dinamisku, sociāli ietekmīgu un kulturāli bagātu vidi. Ilgtspējīga vide piesaista plašāku talantu loku, kas ir saskaņā ar ētiskajām vērtībām, sekmējot sadarbību novatorisku risinājumu izstrādē un veicinot sociālo taisnīgumu un iekļaujošu nodarbinātību.

    Project partners

    Click on the images to read more about our partners
    Theatre Oberhausen
    Theatre Oberhausen
    Oberhausen, Germany (Lead partner/Coordinator)
    Bunker
    Bunker
    Ljubljana, Slovenia (Co-organiser)
    Municipality of Mantova
    Municipality of Mantova
    City of Mantova, Italy (Co-organiser)
    The National Theatre of Latvia
    The National Theatre of Latvia
    City of Riga, Latvia (Co-organiser)
    Wuppertal Institute for Climate, Environment and Energy
    Wuppertal Institute for Climate, Environment and Energy
    City of Wuppertal, Germany (Co-organiser)
    Volkstheater Vienna
    Volkstheater Vienna
    City of Vienna, Austria (Co-organiser)

    Associated partners

    NRW KULTURsekretariat
    NRW KULTURsekretariat
    City of Wuppertal, Germany
    Municipality of Wuppertal
    Municipality of Wuppertal
    Germany
    Municipality of Dortmund
    Municipality of Dortmund
    Germany
    Municipality of Gelsenkirchen
    Municipality of Gelsenkirchen
    Germany
    Municipality of Ljubljana
    Municipality of Ljubljana
    Slovenia
    Municipality of Riga
    Municipality of Riga
    Latvia
    Municipality of Vienna
    Municipality of Vienna
    Austria

    Collaboration partners

    Theatre Gertrudes ielas teatris
    Theatre Gertrudes ielas teatris
    City of Riga, Latvia
    Off scene Mantova
    Off scene Mantova
    Italy
    Theatre Dortmund
    Theatre Dortmund
    Germany
    Consol Theatre Gelsenkirchen
    Consol Theatre Gelsenkirchen
    Germany
    Off scene Wuppertal
    Off scene Wuppertal
    Germany